Everest Base Camp Trek we wrześniu


Everest Base Camp Trek we wrześniu – najlepszy czas na trekking!
Everest Base Camp Trek jest najbardziej popularnym trekkingiem w nepalskich Himalajach. Co roku ponad 30 tys. osób decyduje się na przebycie trasy od Lukli do EBC, aby mieć szansę podziwiać najwyższą górę świata w jej pełnej chwale. Od czasu, gdy w 1953 roku Sir Edmund Hillary i Tenzung Norgay Sherpa zdobyli Everest, popularność trasy do EBC ciągle rośnie. 



Zanim jednak ruszycie na być może największą przygodę waszego życia, warto przemyśleć kilka aspektów wyprawy, a jednym z najważniejszych będzie dobrane odpowiedniej daty. Oczywiście trek można robić o każdej porze roku, trzeba się tylko odpowiednio przygotować i mieć niezbędny sprzęt. 



Jednakże wrzesień jest najlepszym okresem na rozpoczęcie tej przygody. Pogoda jest umiarkowana (nie jest za zimno ani za gorąco), najlepsza jest również widoczność, co szczególnie w wysokich górach ma ogromne znaczenie. Z jednej strony w tym okresie jest najniższa szansa na deszcz w niższych partiach, z drugiej zaś - na śnieg w wyższych.

Dlaczego najlepiej wybrać się na trekking do EBC we wrześniu?


Większa przejrzystość powietrza - lepsze widoki:
We wrześniu pogoda w EBC zwykle jest dość stabilna, a w słoneczne dni niebo jest krystalicznie błękitne. Czasami po południu pojawiają się chmury, lekko zamazując widok gór, nadal jednak można cieszyć oczy pięknymi krajobrazami. 
Łagodna temperatura
Wrześniowe dni charakteryzują się dość łagodną temperaturą, co z całą pewnością uprzyjemni trekking. Widok osób w krótkim rękawku nie jest niczym wyjątkowym! Oczywiście im wyżej tym może być zimniej, szczególnie nocą, ale w dzień przy słonecznej pogodzie idzie się bardzo komfortowo. Temperatura zwykle waha się między 10 a 15 stopniami Celcjusza w słoneczne dni. Nocą może jednak spadać poniżej zera. 
Piękno zielonej natury
Aż do wysokości Tengboche szlak jest udekorowany soczyście zielonymi roślinami wysokogórskimi i kolorowymi kwiatkami. Tereny zalesione i doliny odczuwają jeszcze doboczynne skutki monsunów, dzięki czemu na trasie można cieszyć swoje oczy różnobarwnymi kobiercami z roślin. 
Mniejsze wiatry
Prędkość wiatru na szlaku tym okresie  jest szacowana na poziomie 4 km/h. Dzięki temu niebezpieczeństwo gwałtownych zmian pogody jest znacznie mniejsze, co pozwala cieszyć się trekkingiem przez cały okres jego trwania.
Loty z Lukli
W miarę stabilna pogoda i czyste niebo oznaczają, że niebezpieczeństwo odwołania lotów do Lukli jest dużo mniejsze w tym miesiącu. Co nie zmienia faktu, że warto zarezerwować sobie dodatkową godzinę na opóźnienia lotów związane z ich dużą częstotliwością.

Kilka ważnych tipów do wrześniowego trekkingu na EBC


Każdego dnia startuj jak najwcześniej

We wrześniu może się zdarzyć, że późnym popołudniem lub wieczorem może zacząć padać. Z tego powodu wczesne wyruszenie na trasę każdego dnia jest bardzo istotne, dzięki temu uniknie się potencjalnego deszczu. Dodatkowo da to każdemu wystarczająco dużo czasu na cieszenie się pięknymi widokami w promieniach słońca. 
Zabierz ze sobą repelent przeciw insektom
Celem uniknięcia infekcji po pogryzieniu przez komary, pijawek czy innych insektów warto popryskać się odpowiednimi repelentami. 
Weź wodoodporny plecak 
Mimo że pogoda we wrześniu jest całkiem przewidywalna, nigdy nie wiadomo jakie figle mogą spłatać góry. Warto zatem brać pod uwagę, że w którymś momencie zmoczy nas deszcz. Stąd mądrze jest mieć wodoodporny plecak, dzięki czemu nasze rzeczy pozostaną suche.

Nie zapomnij o kremie przeciwsłonecznym!

Wracających z trekkingu EBC często można rozpoznać po mocno opalonych policzkach i nosach. Niestety wiele osób zapomina, że piękne słońce oprócz cudnych widoków gwarantuje nam również nadmierną opaleniznę. Warto się tego wystrzegać stosując od początku trekkingu odpowiednie kremy. 

Co zabrać ze sobą na trekking do EBC we wrześniu?

  • Kurtkę przeciwdeszczową
  • Ciepły śpiwór
  • Kijki trekkingowe
  • Sprawdzone buty trekkingowe oraz ciepłe skarpetki
  • Spodnie trekkingowe (zarówno ocieplane jak i lżejsze), jak również krótkie spodenki
  • Kurtka puchowa
  • Okulary przeciwsłoneczne i czapkę przeciwsłoneczną
  • Polar
  • Butelki z wodą oraz filtry na wodę lub urządzenia do sterylizacji bądź tabletki do odkażania
  • Latarka
  • Krem przeciwsłoneczny
  • Aparat z dodatkową kartą pamięciową oraz bateriami/ powerbankiem
  • Kosmetyki do mycia
  • Ręcznik

Komentarze

Łączna liczba wyświetleń