Choroba wysokościowa: Przyczyny, Objawy, Leczenie

Definicja:

Choroba wysokościowa, znana także jako "choroba wysokogórska" to fizyczne i psychiczne zaburzenia funkcjonowania organizmu, które pojawiają się, jeśli wspinasz się na duże wysokości znyt szybko. 

Przyczyny:

Na poziomie morza, nizinach i wyżynach poddawani jesteśmy działaniu w miarę stabilnego ciśnienia atmosferycznego. Kiedy wspinasz się na duże wysokości, ciśnienie spada powodując, że do płuc dostaje się zmniejszona ilość tlenu. 
Jeśli zdobywasz kolejne poziomy wysokości zbyt szybko nie dając organizmowi czasu na dostosowaniu się do poziomu tlenu, możesz stać się ofiarą choroby wysokościowej (Accute Mountain Sickness, AMS).
Niezależnie od wieku, płci czy kondycji, każdego może dotknąć choroba wysokościowa, jeśli nie przestrzega się zasad zdobywania kolejnych poziomów. 
Pamiętaj także: to że udało Ci się uniknąć AMS wcześniej nie oznacza, że objawy nie dopadną Cię podczas kolejnej wyprawy. Nawet stali mieszkańcy stref wysokogórskich - Szerpowie - od czasu do czasu miewają objawy choroby wysokościowej. 

Objawy

Objawy choroby wysokościowej pojawiają się zwykle w 6 do 24h po przekroczeniu wysokości 3.000 metrów powyżej poziomu morza.
Objawy choroby wysokościowej mogą przypominać ciężkiego kaca:
  • Ból głowy
  • Mdłości i wymioty
  • Zdezorientowanie
  • Zmęczenie
  • Utrata apetytu
  • Spłycony oddech
  • Niezdrowy sen
  • Objawy nasilają się w nocy

Lekarstwa

Istnieją substancje lecznice, których możesz użyć w przypadku pojawienia się choroby wysokościowej lub profilaktycznie
  • Acetozolamide (np. Diamox) by zapobiegać lub leczyć chorobę
  • Ibuprofen i paracetamol na ból głowy

Zapobieganie

Jako że zapobieganie jest zdecydowanie lepsze od leczenie, poniżej znajdują się praktyczne porady, jak zwiększyć prawdopodobieństwo uniknięcia choroby wysokościowej. 
  • Kluczem do uchronienia się przed chorobą wysokościową jest zdobywanie kolejnych wysokości w wolnym tempie, by pozwolić organizmowi dostosować się do niskiego ciśnienia i mniejszych dawek tlenu.
  • Zaplanuj podczas wędrówki dni na aklimatyzację
  • Pamiętaj o nawadnianiu - pij przynajmniej 2-3 litry wody każego dnia
  • Zrezygnuj z alkoholu i papierosów
  • Unikaj bezpośrednich lotów na duże wysokości
  • Nie pokonuj więcej niż 300-500 m różnicy wysokości w ciągu dnia
  • Zrób sobie dzień na aklimatyzację co 600-900 m. wysokości
  • Unikaj zbyt dużego wysiłku przez pierwsze 24h
  • Jedz lekkostrawne i zdrowe posiłki zapewniające odpowiedni poziom energii


Doraźne leczenie

Jeśli myślisz, że rozwija się u Ciebie choroba wysokościowa, znajdziejsz tu przydatne porady:

Zejdź na niższą wysokość najszybciej jak możesz
Wypocznij i nie podejmuj dalszej aktywności do momentu, kiedy Twoje ciało wraca do normy.
Jeśli źle się czujesz, zażyj leki
Jeśli sytuacja się pogarsza, poproś o organizację medycznej ewakuacji helikopterem

Trasy w Nepalu z zagrożeniem choroby wysokościowej

Każdy trek zakładający wędrówkę powyżej 3.000 m.n.p.n. stanowi potencjalne ryzyko rozwinięcia się choroby wysokościowej. 
Trasy jak: Everest Base Camp Trek, Dhaulagiri Circuit Trek, Everest Three Pass TrekManaslu Circuit Trek etc. które zakładają szybkie tempo zdobywania wysokości, powinny skłonić do poważnego wzięcia pod uwagę ryzyka rozwinięcia się choroby wysokościowej

Nadużycia ratownicze podczas trekkingu

Niektóre agencje trekkingowe w Nepalu planują trasę w sposób, który zakłada zbyt szybkie tempo pokonywania wysokości w skali dnia. Uczestnicy są przymuszani do zbyt dużego tempa wznoszenia, wskutek czego narażeni są na gwałtowne rozwinięcie się choroby wysokościowej. 
Wtedy będziesz ewakuowany helikopterem, którego koszt pokryty będzie z ubezpieczenia wykupionego przed podróżą. Powrócisz ze środka trasy, ale pieniądze za wyprawę nie zostaną zwrócone. Miej świadomość tego procederu i wybieraj mądrze agencję, która zajmie się organizacją wyprawy.

W naszej agencji jesteśmy w stanie dostosować plan wyprawy do Twoich indywidualnych potrzeb. Jeśli potrzebujesz podczas trasy więcej dni na aklimatyzację - skontaktuj się z nami. Ustalimy szczegóły indywidualnie.

Komentarze

  1. Trekking Everest Base Camp provides ample time for important acclimatization. Furthermore, frequent acclimatising gives more chances to enjoy successful treks in the Everest region. A wonderfully scenic flight to one of the world’s highest airstrips – Lukla, opens to an alpine world of exceptional beauty. The air is so pure and colourful prayer flags flutter from rooftops, welcoming you to this sublime region.
    The well marked trail takes us through the well-known villages of Namche and Dingboche as well as Tengboche monastery; which reflects the true Sherpa culture. In addition, we make an ascent to Kala Pathar at (5545m). This is the point we get to view the famous climbing routes to the legendary summit of Mount Everest.


    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Łączna liczba wyświetleń